Poradnik badań w internecie
Badaj
interaktywnie
Ściągnij cały poradnik na swój komputer

Historia badań z użyciem Internetu

Najbardziej znaną spośród metod badań stosowanych w Internecie jest obecnie tzw. CAWI. Rozwinięcie tego tajemniczego skrótu to bardziej przyjazne "Computer-assisted web interviewing", a więc przeprowadzanie wywiadów przy pomocy komputera. Jak nietrudno się domyślić, ich rozwój był możliwy w poszczególnych krajach dopiero po upowszechnieniu (albo mówiąc nieco dosadniej "umasowieniu") dostępu do Internetu.

Warto wiedzieć, że pierwsze w historii badanie internetowe, przeprowadzone przez Sarę Kiesler i Lee Sproull, miało miejsce w…1986 roku! Aż trudno uwierzyć, że od tamtego momentu minęły niemal trzy dekady. W 1994 z kolei stworzono pierwszą ankietę w oparciu o pocztę elektroniczną, czyli wszechobecny dziś e-mail.

Sektor badań internetowych w USA zaczął rozwijać się bardzo dynamicznie w drugiej połowie lat 90’. W 2000 roku powstało tam pierwsze stowarzyszenie badaczy online, a już rok później studenci cieszyli się pierwszym podręcznikiem akademickim w tej dziedzinie.

W Polsce sieciowy researching przyjmował się nieco wolniej, co oczywiście było uzależnione od upowszechnienia dostępu do Internetu. Śmiało można jednak stwierdzić, że najlepsze lata ma on wciąż przed sobą. Obecnie internauci mają do dyspozycji szereg możliwości przeprowadzania różnorodnych badań online. Serwis Interkatywnie.com również wychodzi naprzeciw wszystkim lubiącym innowacje i głodnym najnowszych rozwiązań technicznych w połączeniu z prostotą. Dzięki narzędziu do tworzenia ankiet online można przeprowadzić autorskie, samodzielne badanie nazywane ostatnio modnie "DYI". Po więcej szczegółów, jak wykorzystać wszystkie korzyści serwisu zapraszamy do dalszej części naszego przewodnika, a zainteresowanych historią badań społecznych w Internecie, z włączeniem obserwacji i psychologicznych eksperymentów, odsyłamy do książki Tristrama Hooley’a, Jane Wellens i John Marriott "Czym są badania online? Wykorzystanie Internetu dla badań społecznych".
Ściągnij cały poradnik na swój komputer
ankiety.interaktywnie.com